White Dog na polskim rynku.

Z. Kozuba i Synowie - White Dog
Z. Kozuba i Synowie - White Dog

Trunek o nazwie „White Dog”, to nic innego jak nieleżakowana/niestarzona whisky. Inne nazwy z którymi można się spotkać to „moonshine”, „biała whisky” lub „new make spirit”. Nazwa „moonshine” używana była w czasach prohibicji w USA dla określenia nielegalnie destylowanych alkoholi i najczęściej chodziło o alkohole otrzymywane w drodze destylacji zacieru na cukrze. W dzisiejszych czasach mikro-destylarnie (głównie w USA) używają nazwy „moonshine” lub „white dog” w przypadku destylatów otrzymywanych ze słodu jęczmiennego, czyli pełnowartościowego surowca przy użyciu którego produkuje się whisky single malt.

Nazwa White Dog jest używana głównie przez amerykańskie destylarnie, podczas gdy nazwa New Make (Whisky) jest używana w szkockich i irlandzkich destylarniach.

Z formalnego punktu widzenia White Dog nie może być nazywany whisky, ponieważ jest czystym, nieleżakowanym destylatem. Będzie go można nazwać whisky dopiero po upływie 3 lat leżakowania w dębowych beczkach, ale wtedy nie będzie to już White Dog.

Skąd zainteresowanie trunkiem typu White Dog? Po pierwsze jest to ciekawe doświadczenie i jednocześnie ćwiczenie dla wszystkich amatorów whisky, którzy mogą poprzez degustację tego trunku przekonać się jak smakuje whisky zanim trafi do beczki i w ten sposób przekonać się jakie znaczenie ma kontakt z wypalonym dębem w procesie starzenia. Po drugie – swoistego rodzaju renesans w koktajl barach oraz wśród miksologów polegający na powrocie do zapomnianych alkoholi i receptur, od których kiedyś wszystko się zaczęło.

White Dog” z destylarni Z.Kozuba i Synowie wytwarzany jest z najwyższej jakości słodów jęczmiennych typu Pale Ale oraz Smoked Ale. White Dog destylowany jest w tradycyjnym miedzianym alembiku do mocy 82%, a następnie rozcieńczany wodą demineralizowaną z własnego ujęcia do mocy 40%.

W bukiecie można wyczuć dużo słodkich i owocowych nut w akompaniamencie wyczuwalnego dymu, pochodzącego z wędzonego słodu. W smaku White Dog jest zaskakująco gładki i łagodny, słodkawy na początku i nieco ostrzejszy pod koniec.

Produkty Z. Kozuba i Synowie są dostępne w sklepie internetowym Domu Wina oraz specjalistycznych sklepach w całej Polsce.

Zapraszamy na fanpage Z. Kozuba i Synowie.

Pij odpowiedzialnie!

(Tekst i zdjęcia: Z. Kozuba i Synowie.)

2 uwagi do wpisu “White Dog na polskim rynku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s