100 na jednego – Worship Street Whistling Shop

Jeżeli wg „Time Out Eating and Drinking Awards 2011” w kategorii new bar, lokal przywdziewa laur zwycięzcy, jeżeli w rankingach londyńskich lokali gastronomicznych nie spada poniżej 4 gwiazdek, to znaczy że coś tam się dzieje,  a moja wizyta to tylko kwestia czasu… niech wiedzą że ktoś się nimi interesuje.

Whistling Shop” bo o nim mowa to utrzymany w stylu ery wiktoriańskiej lokal, którego celem prócz „upijania” jest również aspekt edukacyjny. Utrzymany w klimacie bardzo popularnych w XIX w. angielskich Gin Palace, delikatnie zaciemniony, obity w drewnie pokrytym brązową farbą pozwala na wprowadzenie się w stan zadumy. Dla kontrastu z uwagi, że żyjemy w trzecim tysiącleciu za ladę barową wrzucono kilku kreatywnych i pełnych entuzjazmu gości, potocznie zwanych barmanami, finalnie otrzymując kupaż który  dobrze radzi sobie w obecnych realiach.

Worship Street Whistling Shop
Worship Street Whistling Shop

Okrzyknięcie lokalu jako dobrze funkcjonujący to pochwała dla średniaków. Dziś żeby być zaliczanym do grona najlepszych należy czymś zdecydowanie się wyróżniać, a do tego potrzebne jest już nabyte przez lata wyczucie rynku. Zamawiana setki razy i rozlewana  na wyspach hektolitrami słynna tamtejsza „tap water” wydawałoby się, że nie jest już w stanie niczym zaskoczyć, a jednak. Podana na podkładce przypominającej frywolitkę, lekko zapuszczona aromatem zielonej herbaty świetnie radzi sobie jako przerywnik między kolejnymi łykami o wiele bardziej intensywnych napitków. Świetne posunięcie włodarzy  to także wkomponowanie w drewniane wnętrze kilku dębowych beczek w których odpowiednio starzone i jakże na ten moment trendy cocktaile(barrel aged cocktail) czekają na swojego znawcę. Jednym z kilku tamtejszych starzonych drinków, który wydawał mi się dość odważnym połączeniem, ale jak się później okazało trafionym był WS “Genever”. Na pierwszy rzut oka kombinacja ginu Tanqueray 10 ze szkocką  Caol Ila  nie powinna mieć prawa bytu, jednak miksologia po raz kolejny pokazała, że granice to pojecie dla niej obce. Świetny torfowy początek, zaokrąglony jałowcowy finisz pieczołowicie przypieczętowany przyprawami, a wszystko to rodzimego pochodzenia z beczki po sherry- robi furorę.

Worship Street Whistling Shop
Worship Street Whistling Shop

Profesjonalizm i racjonalne cięcie kosztów były zapewne powodem dzięki któremu możemy spróbować w „Whistling shop” domowej produkcji grenadyny, bittersów, soli waniliowej czy mikstury na bazie porto zabawnie nazwanej „Kalnut Ketchup”. Stosowanie takich ingrediencji jak mleko w proszku oraz łączenie go z koniakiem również nie jest obce barmanom z tego lokalu, a „bosom caresser”(bo tak nazwano ten cocktail) podejrzewam, że rozbudza instynkt macierzyński wśród pań odwiedzających to miejsce.

Kolejny ze specjałów jaki serwowany jest w „Whistling shop” to gościnność. Nie da się jej zważyć, wycenić, wyshakerować, ale odgrywa ona jak dobrze wiemy ogromną rolę. To ona ponosi odpowiedzialność w dobrym tego słowa znaczeniu za to, że chcemy wracać do wcześniej poznanych miejsc. Jednym z pierwszych zdań jakie usłyszałem po zajęciu miejsca przy barze w „WS” to cytuje: „…jeżeli tylko masz jakiekolwiek pytania, pytaj”. Zdanie to  nadużyłem do granic możliwość, aż w efekcie po pożegnalnym uścisku dłoni z tamtejszym barmanem wracałem do domu w towarzystwie przyjemnego szumu w głowie i jak sama nazwa miejsca wskazuje z rytmicznym pogwizdywaniem pod nosem.

Z barmańskim pozdrowieniem

Piotr Sajdak

(Zdjęcia – http://www.drinkspirits.com oraz http://london.unlike.net)

Jedna uwaga do wpisu “100 na jednego – Worship Street Whistling Shop

  1. Oj tak, Whistling Shop jest fantastyczny!! Klasa luz i styl typowy dla tego poziomu gastronomii Londyńskiej! A collins z oliwą i solą morską urywa głowę! Polecam każdemu kto zawita do Londynu i postawi na East London!

    Pozdrawiam

    Maciek Starosolski

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s