Four Roses – Legendarny Bourbon z Kentucky.

Four Roses
Four Roses

Four Roses to jeden z najsłynniejszych burbonów na świecie destylowany zgodnie z tradycjami na terenie USA w stanie Kentucky od 1888 roku. Wyróżnia go bardzo łagodny, delikatnie owocowy smak. Charakterystyczne dla marki cztery róże umieszczone na etykiecie butelki stanowią logo gorzelni Four Roses Distillery, którą w XIX wieku stworzył Paul Jones jr.

Burbon Four Roses, jeden z symboli Ameryki, od grudnia 2011 roku dostępny jest również na polskim rynku. Dystrybucją produktu w Polsce zajmuje się firma Pernod Ricard Polska.

HISTORIA Four Roses sięga 1888 roku. Urodzony w Georgii, Paul Jones jr. rozpoczął wówczas produkcję alkoholu na bazie kukurydzy. Zgodnie z legendą, jego ówczesna narzeczona na znak przyjęcia oświadczyn przypięła do sukni bukiecik z czterech czerwonych róż. Jako dowód wielkiej miłości do ukochanej, Paul Jones jr. uczynił z czterech róż znak rozpoznawczy swoich trunków i tym samym dał początek legendarnej marce. W czasach prohibicji, gorzelni Four Roses udało się uzyskać, jako jednej z sześciu w USA, przywilej pędzenia alkoholu na potrzeby medyczne. Four Roses został najlepiej sprzedającym się burbonem w latach po zniesieniu prohibicji.

PRODUKCJA. Four Roses Distillery jest jedyną gorzelnią, w której wszystkie beczki przechowuje się na jednym poziomie, co ma zminimalizować różnice temperatur poszczególnych baryłek i sprawić, że proces dojrzewania będzie równomierny, a przez to płyn w każdej butelce spójny. Zboże do produkcji burbonu Four Roses od 45 lat pochodzi z tego samego źródła. Codziennie destyluje się dwa nastawy. Jeden z nich zawiera więcej żyta (35%), niż jakikolwiek burbon, i dzięki temu Four Roses ma delikatny, pełny smak. Do jego kompozycji używa się burbonów starzonych od 5 do 12 lat.

„Każdy burbon to whiskey, ale nie każda whiskey, to burbon”

Cechą rozpoznawczą burbonu jest fakt, że każda jego kropla musi być leżakowana w nowych, wypalanych od środka dębowych beczkach. Dodatkowo, nazwa burbon zarezerwowana jest wyłącznie dla whiskey wydestylowanych z zacieru zawierającego co najmniej 51% kukurydzy. Samo użycie nazwy burbon, wymaga od whiskey przedestylowanej na terenie USA, aby leżakowała conajmniej dwa lata w stanie Kentucky – tak jak dzieje się to w przypadku Four Roses. Widoczna na etykiecie nazwa Straight Bourbon Whiskey oznacza, że maturacja burbonu trwała minimum 2 lata.

NOTY TASTINGOWE:

Zapach: Miód, białe owoce (gruszki i zielone jabłka), brioche, delikatne przyprawy korzenne.

Smak: Delikatny i łagodny. Pierwsze nuty słodkie, świeże owoce z sadu, dojrzałe gruszki, przyprawy z wybijającą się nutą cynamonu.

Four Roses Edycje Limitowane
Four Roses Edycje Limitowane

EDYCJE LIMITOWANE FOUR ROSES:

Na rynku dostępne są również dwie edycje limitowane klasy premium:

FOUR ROSES – SMALL BATCH, 45% vol; 700ml

Limitowaną edycję burbonu Four Roses tworzą cztery wyjątkowe receptury starannie wyselekcjonowane przez samego Mistrza Gorzelnictwa – Jim’a Rutledge’a. Końcowa kompozycja zachwyca słodkim, owocowym smakiem i bogatym, korzennym aromatem.

FOUR ROSES – SINGLE BARREL, 50% vol; 700ml

Single Barrel to limitowany wariant burbonu Four Roses pochodzący z tylko jednej, wyselekcjonowanej beczki. Dowodem na wyjątkowość trunku jest ręcznie wypisana etykieta widniejąca na każdej butelce. Złożony aromat i łagodny długi posmak.

REKOMENDOWANE DRINKI:

Apple Rose
Apple Rose

Apple Rose

Szkło: szklanka typu whisky.

40 ml Four Roses

Sok z jabłek antonówek

Cząstka limonki

Lód

Opis przygotowania: szklankę napełnić lodem, wlać Four Roses i uzupełnić sokiem jabłkowym, wycisnąć limonkę.

Cherry Rose
Cherry Rose

Cherry Rose

Szkło: szklanka typu whisky.

40 ml Four Roses

Cherry Coke

Cząstka limonki

Lód

Opis przygotowania: szklankę napełnić lodem, wlać Four Roses, uzupełnić Cherry Coke, wycisnąć limonkę.

Pamiętaj, pij odpowiedzialnie!

Na Zdrowie!

(Tekst i zdjęcia – materiały prasowe Wyborowa S.A.)

Jedna uwaga do wpisu “Four Roses – Legendarny Bourbon z Kentucky.

  1. /…/ ¨od grudnia 2011 roku dostępny jest również na polskim rynku. Dystrybucją produktu w Polsce zajmuje się firma Pernod Ricard Polska¨ > mala poprawka. Na rynek PL burbon ten zostal wprowadzony znacznie wczesniej przez Seagram Polska.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s