OSTRZEŻENIE NA WAKACJE.

Pływam bez promili
Pływam bez promili


W miniony weekend w polskich wodach utonęło 28 osób. Od początku tego roku liczba utonięć rośnie z dnia na dzień i dotychczas wynosi 180 osób. Znaczna część spośród tych osób była pod wpływem alkoholu.

Niestety w Polsce problem ten jest wciąż traktowany marginalnie. Stąd inicjatywa przeprowadzenia akcji społecznej „Pływam bez promili” a okres wakacji jest najlepszym czasem na edukację w tym zakresie. To już 6. edycja tej kampanii.

W 2011 r. utonęło w Polsce 396 osób (dane KGP), z czego większość stwierdzonych wypadków to osoby spożywające wcześniej alkohol. Alkohol, nawet w niewielkiej ilości, zwiększa zagrożenie utraty równowagi, przeszacowaniem lub utratą sił przy jednoczesnym znacznym ograniczeniu umiejętności rozpoznania i oceny stopnia niebezpieczeństwa. Wejście do wody, nawet po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu w upalny dzień, może skończyć się tragicznie – przestrzega Jerzy Telak, Prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Celem kampanii jest rozpowszechnianie wiedzy o niebezpieczeństwach, jakie wiążą się z pływaniem oraz uprawianiem sportów i rekreacji na obszarach wodnych po spożyciu alkoholu. Akcję wspierają sportowcy, m.in. Mistrz Świata w pływaniu na 800m z Melbourne Przemysław Stańczyk. Należy pamiętać, że wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw, które zagrażają naszemu życiu i zdrowiu. Można źle ocenić swoje siły i odpłynąć za daleko od brzegu, zachłysnąć się wodą lub może złapać skurcz. Należy pamiętać, że woda to żywioł z którym nie ma żartów. Niezależnie od umiejętności pływackich, pływanie w połączeniu z alkoholem potrafi skończyć się tragicznie – podsumowuje Stańczyk.

Partnerami kampanii zostali:

  • Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – WOPR

  • Polski Związek Kajakowy – PZKaj

  • Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa – SITK

  • Polski Związek Wędkarski – PZW

  • Polski Związek Żeglarski – PZŻ

  • Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego – PZMWiNW.

Patronaty honorowe nad akcją objęli:

  • Wojewoda Pomorski

  • Wojewoda Kujawsko – Pomorski

  • Wojewoda Warmińsko – Mazurski.

Organizatorem kampanii Pływam bez promili jest Polish Vodka Association (PVA).

W ramach kampanii, w nadmorskich kurortach, a także w miejscowościach położonych nad jeziorami i rzekami w całej Polsce rozwieszonych zostanie kilka tysięcy plakatów informujących o zagrożeniach związanych z uprawianiem sportów wodnych po spożyciu alkoholu. Przestrzegamy: albo alkohol, albo pływanie. Od tej reguły nie może być wyjątków! – zaznacza Andrzej Szumowski, prezes PVA.

Kampania obejmie także bardziej aktywne działania edukacyjne, które będą promowane podczas imprez sportowych organizowanych przez partnerów (np. Puchar Polski Ratowników Wodnych w Ustce 28–29 lipca br.), ich ośrodki lokalne, stronę internetową www.plywambezpromili.org.pl, portal społecznościowy Facebook oraz materiały edukacyjne (m.in. koszulki z logotypem akcji oraz tablice z instruktażem pierwszej pomocy).

Kampanię „Pływam bez promili” popierają i rekomendują: Paweł Korzeniowski (polski pływak, wielokrotny rekordzista i mistrz Polski, mistrz i wicemistrz świata, mistrz Europy, olimpijczyk), Przemysław Stańczyk (polski pływak, Mistrz Świata na 800m z Melbourne), Aleksandra Urbańczyk (polska pływaczka, medalistka Mistrzostw Europy), Katarzyna Baranowska (była polska pływaczka, mistrzyni Europy z Triestu i Helsinek), Sebastian Szczęsny (dziennikarz TVP Sport), Izabela Dylewska (była kajakarka, dwukrotna brązowa medalistka igrzysk olimpijskich, medalistka mistrzostw świata i Europy), Wojciech Kudlik (były kajakarz, medalista mistrzostw świata w kajakarstwie), lek. med. Włodzimierz Janda (Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie) oraz ks. Rafał Chwałkowski (kapelan żeglarzy, żeglarz, ratownik).

Szczegóły dotyczące kampanii dostępne są na stronie www.plywambezpromili.org.pl

Dodatkowych informacji udzielają:

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – specjalistyczne stowarzyszenie o zasięgu ogólnokrajowym 75-ciu tysięcy ratowników wodnych, od blisko 50 lat działające w celu organizowania pomocy oraz ratowania osób, które uległy wypadkowi lub narażone są na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia na wodach.

Polski Związek Kajakowy ogólnokrajowy związek sportowy, zrzeszający stowarzyszenia
i związki stowarzyszeń, sportowe spółki akcyjne, inne osoby prawne oraz jednostki działające w sporcie, turystyce, rekreacji kajakowej oraz w kajakarstwie niepełnosprawnych.

Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa – do głównych celów działalności statutowej należą m.in.: integracja środowiska kajakarzy, działanie na rzecz rozwoju kajakarstwa w społeczeństwie, propagowanie czynnego wypoczynku z wykorzystaniem kajakarstwa przez społeczeństwo ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, młodzieży oraz studentów. SITK jest członkiem zwyczajnym Polskiego Związku Kajakowego.

Polski Związek Wędkarski związek zrzeszający blisko 650 000 członków, reprezentujących wszystkie środowiska i grupy społeczne, kontynuator historii i tradycji zorganizowanego wędkarstwa polskiego, w 2010 roku obchodził jubileusz 60-lecia.

Polski Związek Żeglarski związek sportowy o zasięgu krajowym, zrzeszający Okręgowe Związki Żeglarskie, istniejący od 1957 roku.

Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego (PZMWiNW) stowarzyszenie zrzeszające kluby oraz zawodników uprawiających sporty motorowodne, narciarstwo wodne, wakebordzistów i skuterzystów wodnych.

Polish Vodka Association (PVA) organizacja zrzeszająca osoby, firmy i instytucje pragnące chronić tradycję oraz wartości związane z polskim przemysłem spirytusowym.

Pamiętaj, pij odpowiedzialnie!

(Tekst i zdjęcia – materiały prasowe PVA)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s