NIEZWYKŁA PODRÓŻ PO ŚWIECIE PILSNER URQUELL

Pilsner Urquell Discovery
Pilsner Urquell Discovery

Wyjątkowy film dokumentalny Discovery Channel z okazji 170 rocznicy powstania Pislner Urquell

To był rok! W 1842 r. urodził się Karl May, twórca przygód o Winnetou, Giusseppe Verdi wystawił jedną ze swoich najsłynniejszych oper Nabucco, swoją działalność zaingurowała Filharmonia Nowojorska – najstarsza orkiestra symfoniczna w Stanach Zjednoczonych, a Królowa Wiktoria jako pierwsza koronowana głowa państwa odbyła podróż pociągiem. Również w tym roku, dokładnie 170 lat temu, w czeskim Pilźnie powstało pierwsze jasne piwo dolnej fermentacji – Pilsner Urquell. Z okazji tej wyjątkowej rocznicy 15 sierpnia Discovery Channel wyemituje pierwsza część niezwykłego dokumentu opowiadającego historię powstania Pilsner Urquell. Przewodnikiem po świecie Pilsnera będzie znany brytyjski pisarz, znawca wina i prezenter telewizyjny – Rober „Oz” Clarke.

Niezwykła historia i…

Był rok 1838. Mieszkańcy Pilzna oburzeni jakością i smakiem piwa zebrali się na rynku i wylali 36 beczek piwa do rynsztoka. W nadziei na uzyskanie lepszego smaku powierzyli misję opracowania nowej piwnej receptury Josefowi Grollowi, wybitnemu piwowarowi i pasjonatowi piwa. Po kilku latach prac, dokładnie 5 października 1842 r. w czeskim Pilźnie narodziło się pierwsze na świecie złociste piwo – Pilsner Urquell. Groll wykorzystując w procesie produkcji piwa dolną fermentację stworzył pierwowzór współczesnego piwa typu pilzner. Tak rozpoczęła się niezwykła historia Pilsnera. W kolejnych latach Pilsner zyskiwał swój współczesny charakter. W 1859 r. oryginalną nazwę zmieniono na Pilsner Urquell, co oznacza „Pilsner z Oryginalnego Źrodła”. 11 lat później Pilsner Urquell dotarł do Ameryki stając się tam jednym z najbardziej znanych piw. Dziś po wielu latach od rozlania pierwszej beczki Pilsnera, można cieszyć się nim w 50 krajach na całym świecie. Rok temu produkcja Pilsnera wróciła też do oryginalnego źródła – do browaru w czeskim Pilźnie.

… liczne legendy, tajemniczy składnik i wyjątkowe osobowości.

Pilsner Urquell to nie tylko niezwykła historia powstania pierwszego jasnego piwa na świecie. To także liczne legendy związane z założeniem Pilzna i rozwojem browarnictwa. To historia Josefa Grolla, twórcy Pilsnera, ale też jego twardej i awanturniczej natury, która sprawiła, że już rok po stworzeniu Pilsnera musiał opuścić Pilzno. A także niezwykły sekretny składnik, znany dziś jako Pilsner H, czyli rzadki pojedynczy szczep drożdży, zapewniający unikatowy smak piwa. W ten niezwykły świat będzie można zanurzyć się już 15 sierpnia zasiadając wygodnie w fotelu, obowiązkowo ze szklanką Pilsnera w dłoni i włączając Discovery Channel o godzinie 20:55.

Charyzmatyczny przewodnik

Przewodnikiem po niezwykłym świecie Pilsnera będzie Rober „Oz” Clarke. Oz rozpoczął swoją karierę jako aktor i śpiewak, występując na deskach Królewskiego Towarzystwa Szekspirowskiego i Teatru Narodowego. W czasie swoich największych sukcesów teatralnych został zaproszony do nowo utworzonego English Wine Tasting Team’u.Niedługo potem zaczął publikować teksty w Sunday Express, stając się pierwszym recenzentem wina na łamach tej gazety. Jego niezwykła wiedza i pasja szybko została zauważone i wkrótce został korespondentem w The Daily Telegraph. W 1982 r. Clake wygrał World Wine Tasting Championship. Pozwoliło mu to na ugruntowanie swojej pozycji znawcy i pasjonata win. Oz zaczął pojawiać się w licznych programach radiowych i telewizyjnych takich jak Food and Drink, który ukazywał się na BBC od 1982 do 2001 roku. Sondaż przeprowadzony w 2008 r. pokazał, że jest on najbardziej rozpoznawalnym kiperem wina w Wielkiej Brytanii. Clark jest również autorem książek o winie, w tym bestsellerowej Bordeaux. Jego zamiłowanie do Bourdeaux zostało docenione przez Rząd Francji, który przyznał mu Officier de l’Ordre du Mérite Agricole.

Film wyreżyserował Michale Davies, amerykański reżyser i scenarzysta. Jako reżyser zadebiutował w 1997 r. filmem Dla ciebie wszystko, do którego również napisał scenariusz. W swojej karierze nie ograniczał się do jednego gatunku odpowiadając za horrory takie jak Monster Man, ale też komedie, jak choćby 100 dziewczyn i ja. Jego ostatnim filmem był Tylko strzelaj, w którym zagrała m.in. Monica Bellucci.

Od razu pokochałem ten projekt i to z dwóch powodów. Pilsner Urquell był pierwszym piwem, w którego smaku, się zakochałem. Kiedy byłem studentem pracowałem w kuchni jednej z restauracji. To była ciężka praca, ciągle było gorąco, stąd każdego wieczoru dostawałem ogromną butelkę Pilsner Urquell. Pamiętam, że piwo było zimne, orzeźwiające i przepyszne, to smak, którego nigdy nie zapomnę. Byłem niezwykle uradowany, gdy podczas pracy nad filmem odkryłem, że jego smak zupełnie się nie zmienił przypominając mi, że pilsner jest moim ulubionym piwem. Drugim powodem mojej radości była ponowna możliwość pracy z Oz’em, z którym współpracowałem podczas serii ‘Oz and James Drink to Britain’” – wspomina Michael Davis, reżyser filmu.

Emisja premierowego odcinka dokumentu o marce Pilsner Urquell odbyła się 15. sierpnia, o godz. 20:55 na Discovery Channel.

Więcej informacji na www.pilsner.pl i na www.discoverychannel.pl/pilsnerurquell

 

Pilsner Urquell – ikona czeskiego piwa

Piwo Pilsner Urquell jest piwem rdzennie czeskim, trwale i nierozerwalnie związanym z historią i kulturą naszych południowych sąsiadów. Czesi słyną z miłości do prawdziwego, złocistego trunku. Uznawani są także za znawców i ekspertów w tej dziedzinie. Stąd tylko w czeskim Pilźnie, blisko 170 lat temu mógł narodzić się pierwszy na świecie, złoty, jedyny i oryginalny pilzner, czyli Pilsner Urquell (Pilsner Urquell oznacza „Pilsner z Oryginalnego Źródła”). Dziś piwo Pilsner Urquell stało się czeskim „dobrem kulturowym”. Na świecie ceniony jest przez miłośników prawdziwych piw za swój wyjątkowy, goryczkowy smak i niepowtarzalny, czeski charakter. Intensywna goryczka chmielu, słodycz karmelu, palony smak miodu i orzecha, musująca cierpkość oraz bogaty ziemisty charakter to składniki niepowtarzalnego smaku Pilsner Urquell. Pilsner zawiera 11,8% ekstraktu oraz 4,4% alkoholu.

Kompania Piwowarska – Lider branży piwowarskiej w Polsce


Kompania Piwowarska jest największym przedsiębiorstwem piwowarskim w Polsce. Kilkusetletnie doświadczenia w warzeniu piwa, nowoczesne technologie i rygorystyczne przestrzeganie zasad produkcji na światowym poziomie gwarantują najwyższą jakość naszych produktów. Do portfela marek KP należą najpopularniejsze polskie piwa – m.in. Tyskie, Żubr, Lech, Dębowe Mocne, Redd’s, a także międzynarodowe marki premium: Pilsner Urquell, Grolsch oraz Peroni Nastro Azzurro. Kompania Piwowarska (utworzona w 1999 roku) posiada trzy browary (w Tychach, Poznaniu i Białymstoku) oraz oddziały handlowe na terenie całego kraju. Kompania Piwowarska prowadzi także działalność społeczną oraz programy edukacyjne popularyzujące odpowiedzialność i umiar w konsumowaniu alkoholu. Wielkość sprzedaży osiągniętej przez KP w roku finansowym zakończonym 31 marca 2012 r. wyniosła 13,5 mln hektolitrów piwa.

SABMiller – jeden z największych na świecie producentów piwa

Kompania Piwowarska jest częścią jednego z największych na świecie producentów piwa – SABMiller plc. Grupa produkuje lub dystrybuuje piwo na sześciu kontynentach, a jej ogólnoświatowy portfel obejmuje międzynarodowe piwa premium, takie jak Grolsch, Miller Genuine Draft, Peroni Nastro Azzurro czy Pilsner Urquell oraz czołowe marki lokalne, takie jak Aquila, Castle, Miller Lite, Snow czy Tyskie. SABMiller jest jedną z największych na świecie (poza USA) firm rozlewających produkty Coca-Coli. W roku finansowym zakończonym 31 marca 2012 SABMiller osiągnął przychody w wysokości 31,4 mld USD oraz wypracował zysk brutto (EBITA) w wysokości 5,6 mld USD. SABMiller plc jest notowany na giełdach papierów wartościowych w Londynie i Johannesburgu.

(Tekst i zdjęcia: materiały prasowe Kompanii Piwowarskiej.)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s