American dream przerwany silnym kopnięciem.

XIX wiek był bardzo ważny momentem dla wielu marek na całym świecie. Urodziło się wtedy wielu założycieli firm, które znamy do dziś, a ich produkty zdobyły serca konsumentów. Wśród nich znalazł się Jasper Newton „Jack” Daniel – przedsiębiorca, który miał zapoznać cały świat ze swoją whiskey… ale kopnął w sejf.

jack-daniel-1
Jack przyszedł na świat w połowie XIX wieku – liczne analizy historyczne wskazują, że dokładnie był to rok 1848. Mimo to, pod jego pomnikiem widnieje informacja, że urodził się w 1850 roku. Ta rozbieżność to wynik ucieczki Jack’a z domu rodzinnego jeszcze przed ukończeniem przez niego 6 lat, która sprawiła, że mógł on nie znać swojej dokładnej daty urodzin.
Ucieczka z domu była również swego rodzaju manifestem niezależności Jack’a. Gdy trafił pod opiekę pastora z Lynchburga, bardzo szybko zakochał się w Destylarni, którą ten prowadził. Jack czuł, że to miejsce, w którym będzie mógł zrealizować swoje marzenia o posiadaniu czegoś własnego. Szczęśliwie dla Jack’a, pastor zdecydował się powierzyć mu swoją Destylarnię.
Młody Jack skupił się na opracowaniu dobrego procesu i wybraniu składników do swojej whiskey. Następnie zadbał o dobrą dystrybucję i promocję. W obydwu tych aspektach pomogła mu decyzja o wybraniu się na najważniejsze targi branżowe w tamtych czasach. Tworzony przez niego trunek został doceniony przez jednego z jurorów, a zawarta z nim znajomość okazała się bardzo intratna dla Jack’a, bowiem whiskey z Lynchburga po raz pierwszy weszła na zagraniczny rynek.
Przez kolejne lata Jack skupił się na rozwoju Destylarni, ale podejmował się równolegle także innych prac – był dyrektorem banku, restauratorem i założycielem orkiestry. To czasy, w których pozycja Jack’a pozwoliła mu na rozwinięcie do tej pory zaniedbanego życia towarzyskiego. Organizowane przez niego przyjęcia gromadziły większość mieszkańców miasta, a jego częsta obecność w barach zawsze wiązała się z licznymi wzajemnymi uściskami i miłymi rozmowami.
Jack jednak nigdy nie zapomniał jak ważna jest praca. Dlatego też zawsze przychodził do niej odpowiednio wcześnie. Tak też było w dniu, kiedy chciał dostać się do sejfu w swoim biurze, ale nie mógł przypomnieć sobie szyfru. Zezłoszczony kopnął w sejf na tyle niefortunnie, że w powstałą ranę wdała się następnie gangrena, która kolejno doprowadziła do amputacji nogi i śmierci Jack’a.
Od tego czasu cały Lynchburg żyje legendą Jack’a. Na tyle mocno, że ukształtowało się wiele różnych historii na jego temat – mniej lub bardziej prawdziwych. Jedno jednak jest pewne, urodziny Jack’a świętowane są we wrześniu na całym świecie.
JACK DANIEL’S PRZYPOMINA: PIJ ODPOWIEDZIALNIE
http://www.pijodpowiedzialnie.pl

*****
Destylarnia Jack Daniel’s jest najstarszą oficjalnie zarejestrowaną destylarnią w USA. Jej właścicielem był Jasper Newton Daniel, człowiek, który większość swojego życia poświęcił na doskonalenie procesu produkcji whiskey. Destylarnia zlokalizowana w miasteczku Lynchburg, w stanie Tennessee do dziś znajduje się w Narodowym Spisie Miejsc Historycznych USA. Są tam tworzone: Jack Daniel’s Old No.7 Tennessee Whiskey, Gentleman Jack i Jack Daniel’s Single Barrel. Dystrybutorem produktów marki Jack Daniel’s w Polsce jest Brown Forman Polska Sp. z o.o.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s