Polski barman – Tomasz Małek – mistrzem świata barmanów w stylu flair

W dniach 22-23 października w stolicy hiszpańskiej Katalonii – Barcelonie odbyła się finałowa runda jednego z największych konkursów barmańskich o randze mistrzostw świata – SKYY Global Flair Challenge 2010. W zawodach udział wzięli najlepsi flairowi barmani na świecie, którzy wcześniej musieli wygrać poszczególne rundy eliminacyjne organizowane w sumie na pięciu kontynentach. Latające w powietrzu butelki, poprzedzające przygotowanie najlepszych koktajli, wywoływały niezmiennie burze oklasków. Zwycięzcą tegorocznych finałowych rozgrywek został reprezentujący Polskę – Tomasz Małek, zdobywając tym samym tytuł mistrza świata 2010 barmanów w stylu flair.

Tomek Małek
Tomek Małek

SKYY Global Flair Challenge to zawody, podczas których barmani występują w stylu „flair” – niekonwencjonalnej i efektownej sztuce przygotowania koktajli, w czasie której wykonuję się skomplikowane ewolucję sprzętem barmańskim i butelkami. Popularność „flair” – rozpoczęła się od filmu „Koktajl” (Cocktaill, 1988r.), w którym Tom Cruise zagrał młodego barmana, który staje się wirtuozem widowiskowego mieszania drinków.

SKYY Global Flair Challenge to jedyny konkurs barmańskim organizowany na prawdziwie globalną skalę. Zaledwie w cztery lata zawody te stały się jednym z najbardziej renomowanych wydarzeń barmańskich na świecie. Aby zakwalifikować się do finału uczestnicy musieli wygrać jedną z 14 rund eliminacyjnych organizowanych na całym świecie. W tym roku odbyły się one w Korei Południowej, Chinach, Singapurze, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Australii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, RPA, Trynidadzie i Tobago, Saint Lucii oraz na Jamaice i Tajwanie. Tak jak w roku poprzednim Polskę na zawodach reprezentował nasz najlepszy barman flairowy – Tomasz Małek.

Tomek Małek
Tomek Małek

Pierwszego dnia zawodów w hotelu MiraMar odbyła się ostateczna runda eliminacyjna, która z 14 zakwalifikowanych wcześniej zawodników miała wyłonić ścisłą sześcioosobową czołówkę finalistów rywalizujących drugiego dnia o główną nagrodę. Wśród nich znaleźli się: Tomasz Małek (Polska), Sylvian Glatigny (Francja), Mitsuhiro Kaneshiro (Japonia), Alex Searle (Wielka Brytania), Yi Che Liao (Tajwan) oraz Levent Yilmaz (Niemcy).

Decydująca rozgrywka odbyła się drugiego dnia zawodów w wypełnionym po brzegi klubie Opium Mar. Rywalizacja była wyjątkowo zacięta. Niespodziankę swoimi umiejętnościami sprawili reprezentanci krajów azjatyckich, którzy najbardziej skomplikowane ewolucję ujawnili dopiero w rundzie finałowej. Na szczęście dobra forma reprezentanta Polski, którą utrzymywał na zawodach od początku roku, nie opuściła go w tym najważniejszym momencie. Werdykt sędziów nie pozostawił żadnych wątpliwości. Pierwsze miejsce i tytuł Mistrza Świata 2010 barmanów w stylu flair po raz pierwszy w historii tych zawodów powędrował w ręce Tomasza Małka!

Finaliści
Finaliści

Zawsze marzyłem o tym, aby wygrać SKYY Global Flair Challenge. W zeszłym roku prawie mi się to udało. Zająłem II miejsce i do zwycięzcy zabrakło mi naprawdę niewielkiej ilości punktów. Tym razem nie chciałem, aby sytuacja się powtórzyła, dlatego poświeciłem jeszcze więcej czasu na trening i przygotowania… Jak widać udało się. Jestem bardzo szczęśliwy – mówi zwycięzca zawodów, Tomasz Małek.

To już trzecie tego rodzaju osiągnięcie w karierze utalentowanego Polaka. Poprzednie tytuły mistrzowskie Tomek zdobył wygrywając zawody „Nations Flair Challenge” w Las Vegas w 2008 roku oraz „Roadhouse World Flair” w Londynie w roku 2009.

Oto dwa filmy z tego wydarzenia:

(Tekst i zdjęcia – materiały prasowe Flair Factory.)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s