Sazerac Cocktail

Sazerac w Bugsy's Bar, Praha
Sazerac w Bugsy's Bar, Praha

Pod koniec czerwca 2008 roku Sazerac stał się oficjalnym koktajlem Nowego Orleanu. Jeśli chodzi o nasz piękny kraj nie znaleźliśmy jeszcze baru, który serwuje ten wybitny i historyczny koktajl. Podejrzewamy, że taka sytuacja spowodowana jest przez dwa czynniki. Po pierwsze nie można w Polsce kupić Peychaud Bitters. Po drugie nadal jest u nas ciężko zdobyć jakąkolwiek Rye Whiskeyczyli Żytnią Whiskey.

Historia tego koktajlu zaczyna się w połowie 19-ego wieku. Niejaki Antoine Peychaud twórca Peychaud’s Bitters prowadził aptekę we francuskiej dzielnicy Nowego Orleanu w latach 30-tych XIX wieku. Należy pamiętać, że w tamtych czasach bittersy były traktowane jako lekarstwo, na polepszenie trawienia i poprawę samopoczucia.

Antioine, oprócz bycia aptekarzem, fasycnował się również miksologią koktajli. Wieczorami, w swojej aptece spotykał się z przyjaciółmi, dla których wymyślał receptury koktajli. Jego specjalnością był drink na bazie francuskiego brandy (czyli koniaku), cukru, z odrobiną bittersów jego własnej produkcji.

W latach 50-tych XIX wieku, kolega Peychaudsa, Sewell Taylor, otworzył lokal który nazywał „Sazerac Coffee House”, w tamtych czasach coffee house nie koniecznie oznaczał kawiarnie. I tak też było w tym przypadku. Nazwa lokalu pochodziła od Sazerac de Forge et Fils brandy, której wyłącznym importerem był właśnie pan Taylor. Koktajl Antoina był tam popularnym drinkiem i stąd właśnie pochodzi jego nazwa.

Zmiana właścicieli tego przybutku spowodowała również zmianę w recepturze Sazerac’a. W 1873 Brandy zostało zamienione na rye i zaczęto dodawać absyntu do tego koktajlu. Przyczyn zmiany należy szukać we Francji walczącej z filokserą, która wyniszczyła całkowicie przemysł koniakowy w tym kraju, co spowodowało brak dostępności koniaku. Prawdopodobne jest również to, że klienci po prostu woleli rye whiskey w tym drinku.

Z powodu delegalizacji absyntu ten składnik został zastąpiony Herbsaint który jest również specjalnością Nowego Orleanu.

Zachęcamy do obejrzenia filmu, na którym Chris McMillian z Nowego Orleanu przygotowuje ten koktail.

Pamiętajcie, pijcie odpowiedzialnie.

Na Zdrowie!

2 uwagi do wpisu “Sazerac Cocktail

  1. Przecież Peychaud Bitters można dostać w M&P (najbardziej polecam salon w Radości)! Myślę, że rye whiskey też znajdą 😉

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s